Як навчитися економити гроші: уроки фінансової обізнаності


Рівень користувача 8
Позначка +3

Авіакомпанія American Airlines заощадила $ 40 тис., лише прибравши оливку з обідів для пасажирів першого класу. Безумовно, відмовившись від чашки кави вранці, назбирати на квартиру навряд чи вдасться, але можна придбати мобільний телефон або лептоп. Чому не вистачає грошей до зарплати? Чи можливо вписати в обмежений бюджет усі потреби та бажання? Звичайно, кожен випадок індивідуальний, але є певні принципи, спираючись на які можна контролювати витрати та навчитися заощаджувати гроші.

 

Шукаємо мотивацію: чому варто відкладати

Щонайменше є чотири причини почати економити фінанси та відкладати:

 • Фінансова подушка убезпечить у разі форс-мажору.

 • Більше грошей — більше свободи вибору.

 • Фінансова незалежність позбавить від необхідності позичати гроші до зарплати.

 • Можна назбирати на реалізацію власної мрії, наприклад, на подорож, навчання або важливу покупку.

Однак, розпоряджатися грошима економно вдається зовсім не кожному. І справа не в розмірі заробітку — головне, навчитися правильно розпоряджатися фінансами.

 

Чому не вдається економити гроші?

Майже кожна людина зіштовхувалась із проблемою нестачі грошей. Здебільшого це пов’язано з неусвідомленим ставленням до фінансів. Які ж чинники заважають нам тримати під контролем фінансове становище?

 • Безконтрольні витрати. Зберегти гроші не вдасться, поки не дізнаєтеся, куди дівається зарплата. Тому фіксуйте витрати — це дозволить виявити проблемні ділянки і зрозуміти, де необхідно розпочати економити.

 • Витрати перевищують доходи. Утримати прибуток складніше, ніж його отримати. Намагайтеся «жити за гаманцем» і не брати в борг. Вирушаючи в магазин або ресторан, беріть обмежену суму. Наприклад, відмовившись лише від однієї чашки кави в день, за місяць можна заощадити кілька сотень гривень.

 • Спроби відкласти те, що залишиться. Щоб почати збирати ефективніше, виділяйте фінанси з кожної зарплати, як тільки її отримаєте.

 • Відсутність мети. Правильна мотивація — один з кращих помічників у накопиченні статків. Визначте конкретну мету та встановіть період економії.

 • Відсутність вкладень у розвиток себе. З розумом витрачені гроші можуть збільшити дохід у майбутньому. Наприклад, курси підвищення кваліфікації або навчання новим навичкам допоможуть у пошуку нової, високооплачуваної роботи, а покупка чергової пари кросівок — ні.

 

Як розібратися в доходах і витратах та почати витрачати зарплату економно?

Контроль витрат має стати звичкою. Якщо ви хочете прищепити фінансову дисципліну, керувати своїми грошима та почати економити, то необхідно навчитися вести облік доходів і витрат. Структурування сімейного бюджету допоможе здійснювати менше емоційних покупок і знизити кредитне навантаження. Експерти стверджують, що люди, які все записують, витрачають на 5-30% менше, ніж ті, хто такої звички не мають.

Щоб навчитися керувати власними коштами, необхідно ставити перед собою чіткі цілі. Наприклад, якщо хочете придбати квартиру, визначте, якою вона має бути, її вартість і терміни покупки.

Наступний крок — заведіть окремий зошит або завантажте на смартфон спеціальний додаток, щоб фіксувати прибутки і витрати. Кожен день — нова сторінка. Це дозволить прогнозувати майбутні витрати та з розумом планувати сімейний бюджет. У Google Play Store й App Store можна знайти безкоштовні та платні програми для підвищення фінансової обізнаності. Одними з кращих є:

 • Debit & Credit (iOS);

 • Money Pro (iOS);

 • MoneyWiz Premium (iOS);

 • Wallet (Android);

 • MoneyWiz 2 (Android);

 • Монітор фінансів. Облік витрат (Android).

Додатки легкі в користуванні, зручніші та функціональніші у порівнянні зі звичайним зошитом. Вибирайте продукт зважаючи на свої вподобання. Якщо хочете записувати й аналізувати витрати на комп’ютері, то зверніть увагу на програми для ПК і додатки з вебверсією.

Після того, як ви все запишете, складіть бюджет необхідних витрат, а в кінці місяця порівняйте його з реальними витратами. Проаналізуйте результат і внесіть зміни до бюджету. На зекономлені гроші можна почати формувати фінансову подушку, а згодом навіть інвестувати.

Оцініть свою рентабельність і за необхідності спробуйте збільшити доходи — попросіть надбавку до зарплати, знайдіть підробіток, оформіть банківську картку з кешбеком тощо. Це дозволить безболісно досягти своїх фінансових цілей та збільшити сімейний бюджет.

 

Як відкладати гроші з маленької зарплати?

Якщо збирати гроші правильно, то навіть з невисокою зарплатою можна досягти значних фінансових цілей. Перше, що важливо зробити людям з невеликою зарплатою — деталізувати фінансову мету: людині важливо розуміти, скільки їй потрібно грошей, для чого та за який період вона має назбирати бажану суму. Крім того, доведеться щодня вести облік витрат. Зберігайте чеки та записуйте в блокнот, смартфон або електронну таблицю точні суми, які витратили. Це дозволить проаналізувати витрати та скоригувати їх.

Уникайте імпульсних покупок. До таких належать алкоголь, харчові продукти, одяг, дитячі товари, товари для дому, побутова хімія тощо. Щоб змусити людину придбати товар, який вона не планувала, маркетологи використовують різні прийоми. Наприклад, «акції», цінники яскравих кольорів, які викликають психологічну реакцію, та розміщують товари в прикасовій зоні або на рівні очей.

Якщо бажаєте почати жити економно, то:

 • складайте список покупок і дотримуйтеся написаного;

 • не йдіть у супермаркет голодними;

 • не плануйте шопінг, коли отримуєте зарплату, а також у період, коли ви пригнічені.

Подумайте, на чому можна заощадити. Чудовий спосіб — використовувати купони та накопичувальні програми. Є сенс відмовитися від шкідливих звичок. Це не тільки позитивно вплине на здоров’я, але й на фінансовий добробут.

Не спокушайтеся мікропозиками, особливо під великі відсотки — можливо потрапити в боргову яму, з якої складно вибратися. Якщо у вас кредит, шукайте шляхи для рефінансування.

Отже, почати збирати з невеликої зарплати — складно, але можливо. Для цього:

 1. Фіксуйте чіткі та реальні цілі.

 2. Плануйте витрати та враховуйте їх.

 3. Уникайте непотрібних покупок і спонтанних витрат.

 4. Рефінансуйте кредити, щоб знизити щомісячний платіж.

 

 Як економити на комунальних послугах — 7 легких правил 

Одна з головних статей витрат для кожної сім’ї — комунальні платежі. Зі збільшенням тарифів усе більше людей замислюється над тим, як раціонально використовувати світло, воду, тепло, щоб платити менше.

Є кілька надійних способів зменшити цифри у платіжках за «комуналку» і заощадити сімейний бюджет.

 1. Замініть всі лампочки в будинку на енергоощадливі. У порівнянні з традиційними лампами розжарювання, вони витрачають менше електрики та працюють довше.

 2. Не залишайте увімкненими прилади, які не вимагають цілодобового живлення. Зважайте, увімкнений зарядний пристрій для смартфона споживає електроенергію, навіть якщо телефон до нього не під’єднаний.

 3. Залишаючи кімнату, вимикайте світло. У великих кімнатах можна використовувати локальні джерела світла, наприклад, бра або настільні лампи.

 4. Використовуйте мінімальний об’єм води, необхідний для тієї чи іншої процедури. Зокрема, щоб помити підлогу, наливайте третину відра води. Також краще приймати душ, а не ванну.

 5. Вчасно лагодьте сантехніку. Якщо з крана капає, то за добу може набігти кілька літрів води.

 6. З холодами утеплюйте вікна, двері та балкон, адже саме вони є основним джерелом тепловтрати.

 7. Взимку не залишайте вікна відчиненими надовго. Якщо в квартирі жарко, краще зменшити температуру батареї.

 

Легкий спосіб заощадити на телекомпослугах

Щомісяця доводиться витрачати кругленьку суму на оплату телебачення, інтернету та мобільного зв’язку. Київстар пропонує своїм абонентам об’єднати необхідні послуги в тарифі Все разом. Пакет забезпечує Домашній Інтернет, мобільний зв’язок і Київстар ТБ (сучасне інтернет-телебачення). Такий тариф обійдеться вдвічі дешевше, ніж оплата кожної послуги окремо.

Крім того, не доведеться розраховуватись за кількома різними рахунками — досить поповнити мобільний і потрібна сума списуватиметься один раз на місяць. Варіанти пакетів і вартість кожного дізнавайтесь на сайті оператора.

 

Як економити на продуктах

Значну частину бюджету сім’ї становлять витрати на харчування. Як скоротити цю статтю витрат і розпоряджатися грошима економно?

 1. Складайте не лише список покупок, але і зразок меню на тиждень. Проінспектуйте холодильник і кухонні шафи, а потім запишіть у список інгредієнти, яких не вистачає для приготування задуманих страв. Не купуйте продукти, яких немає у списку. Щоб не втратити паперовий список покупок, скористайтеся спеціальним мобільним додатком або звичайними записами на смартфоні.

 2. Вибирайте продукти не за гарнім пакованням, а за вмістом. І пам’ятайте, що висока ціна не гарантує якість.

 3. Не ходіть у супермаркет голодними. Відчуття голоду безпосередньо впливає на покупки. Чим більше ви хочете їсти, тим більше продуктів наберете.

 4. Купуйте продукти на вагу. Фасовані крупи, макарони, цукор, борошно коштують дорожче.

 5. Використовуйте дисконтні картки. Зазвичай вони дозволяють купувати товари за нижчою ціною і накопичувати бонуси. Слідкуйте за акціями в магазинах. Часто постійні покупці отримують персоналізовані купони на знижку.

 6. Відвідуйте ринки. Там можна вигідно придбати якісні фермерські продукти: м’ясо, домашню птицю, молоко, яйця, овочі тощо.

 7. Не використовуйте напівфабрикати, а готуйте самостійно. Пельмені, вареники, котлети та млинці можна приготувати та заморозити на довгий термін.

 8. Робіть заготовки на зиму. Варення, консервовані овочі, заготовки для супів, заморожені фрукти та ягоди — все це дозволить зберегти сімейний бюджет у «не сезон».

 9. Готуйте заздалегідь на весь день, щоб уникнути покупки зайвих продуктів, на зразок ковбаси, для швидких перекусів.

 10.  Беріть із собою на роботу домашню їжу в контейнерах. Це допоможе заощадити від декількох сотень до декількох тисяч гривень на обідах у кафе або їдальнях.

Популярні запитання

1. Як відкладати гроші з маленької зарплати?

Ставте перед собою чіткі цілі. Йдучи в магазин, складайте список покупок і не відходьте від нього. Готуйте їжу вдома й уникайте спонтанних покупок. Подумайте, що може вам допомогти підвищити доходи.

2. Як економно розпоряджатися грошима?

Розставте пріоритети й уникайте необдуманих покупок. Корисна звичка — вести особистий бюджет. Щодня записуйте, скільки ви витратили та на які потреби. В кінці місяця проаналізуйте витрати, знайдіть зайве і підкорегуйте.

3. Які є способи зберегти сімейний бюджет?

Фіксуйте доходи та витрати, щоб зрозуміти, куди зникає зарплата. Складайте план необхідних витрат на місяць і, відштовхуючись від нього, встановлюйте ліміт на розваги, спонтанні або менш важливі покупки.

 


0 відповідей

Будьте першим, хто залишить відповідь!

Відповісти